img

Деменція. Догляд за хворими

Деменція — це важке захворювання, при якому відбувається поступове погіршення психічних та когнітивних функцій. У переліку симптомів — деградація пам’яті, мислення та розуміння, здатності виконувати щоденні дії, проблеми з комунікацію та орієнтацією в просторі, зміни в настрої та поведінці, втрата здатності до самообслуговування та ін.

Призвести до такого стану може хвороба Альцгеймера, інсульт, травми головного мозку, цереброваскулярна хвороба тощо. 

На жаль, не існує лікування деменції, яке б було на 100% ефективним. Проте, є різні методи терапії, які допомагають зменшити симптоми деменції та покращити якість життя пацієнтів. 

Деменція у пенсіонерів

Деменція може з'явитися в будь-якому віці, але найчастіше спостерігається в пенсіонерів через вікові особливості змін в організмі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 5-8% людей старше 60 років стикаються з цією проблемою.

Деменція у пенсіонерів є серйозною хворобою, яка створює проблеми не лише для хворого, а й для його близьких та оточення. У більшості випадків доглядом за такими пацієнтами займаються родичі, які не мають професійного досвіду такого догляду.

Слід пам’ятати, що для належного догляду за хворим на деменцію необхідно знайти людину, яка має спеціальну підготовку та навчена справлятися з мінливістю захворювання.

Варто відзначити, що в більшості випадків на початковому етапі хвороба активно не проявляється. Людина з деменцією може навіть не потребувати комплексної допомоги. Однак поступово патологія продовжує розвиватися. І з часом людині може знадобитися спеціалізований догляд і спостереження за перебігом хвороби.

Тож вкрай важливо звернутися до лікаря вже за появи перших симптомів деменції. Раннє виявлення та лікування можуть знизити прогресування захворювання та поліпшити якість життя людини з деменцією.

Особливості догляду за хворими на деменцію

Догляд за хворими на деменцію може бути важким і вимагати від родичів або опікунів багато часу та енергії.

Ось кілька порад, які можуть допомогти зробити догляд за хворими більш ефективним.

Розуміння хвороби, своєчасне виявлення та корекція психічних порушень і розладів сну. Варто отримати інформацію про хворобу та її симптоми, щоб краще розуміти потреби близької людини похилого віку. Це допоможе знизити ризик конфлікту та непорозуміння.

Створення безпечного побутового простору. Необхідно створити особливі умови організації домашнього простору, щоб знизити ризик падінь, опіків, виникнення інших небезпечних ситуацій.

Допомога з прийняттям їжі. Для деяких хворих може бути складно їсти або пити, тому необхідно знайти спосіб, який найбільше підходить рідній людині. А також забезпечити хворому збалансоване харчування та достатнє пиття. 

Допомога з особистою гігієною. Необхідно забезпечити дотримання режиму гігієни. Варто навчитися бути помічником хворої людини під час щоденних процедур, виконання яких може викликати в неї труднощі.
Створення щоденного графіка дій. Коли деменція у рідних, їй близьким варто чітко планувати свій день та день хворого так, щоб уникнути стресів та невпевненості. Йдеться про розклад харчування та приймання ліків, графік прогулянок, водних процедур тощо.  

Забезпечення спокою. Люди з такими захворюваннями, як деменція, ні в якому разі не повинні піддаватися сваркам, стресам і напруженій фізичній праці. Усе це необхідно виключити з життя.

Повноцінний догляд за важкохворими. Щодо пацієнтів з обмеженою рухливістю потрібно вживати всіх необхідних заходів, щоб запобігти появі пролежнів. Зокрема, з метою профілактики необхідно частіше підіймати людину, переодягати її, міняти постільну білизну, робити масаж. Рекомендовано делегувати проведення масажних процедур фаховому спеціалісту з медичною освітою.

Фізична активність хворого на деменцію

Важливо забезпечити умови для отримання хворим дозволеного фізичного навантаження.
Щоденне перебування на свіжому повітрі корисне для збереження рухливості, сприяє здоров'ю серцево-судинної системи. Рекомендовано вибирати для прогулянок приємні для хворого місця, де є можливість безпечного пересування.

Фізичні вправи сприяють запобіганню м'язової атрофії, збереженню рухливості та координації рухів. Це можуть бути прості вправи з рук та ніг, які можна виконувати вдома або під керівництвом фізіотерапевта.
Як організувати догляд за хворими на деменцію

Не кожна родина може забезпечити повну допомогу близькій людині з деменцією. Враховуючи високу зайнятість, може бути важко знайти достатньо часу, щоб доглядати за хворими рідними.

До того ж повноцінний догляд передбачає наявність певних знань та умінь. Найкращий вихід — довірити догляд уважним фахівцям, які мають багаторічний досвід догляду за людьми з цією недугою, тактично обходяться зі своїми підопічними.