
Інсульт у людей похилого віку: причини та наслідки
Інсульт (цереброваскулярний інцидент) — це порушення кровопостачання головного мозку, що викликає відмирання його клітин. Ця хвороба є однією з найбільш поширених медичних проблем у людей похилого віку.
Інсульт важко передбачити, але варто знати, які причини можуть спровокувати гостре мозкове порушення.
Основні причини інсульту
Атеросклероз. Це хронічне захворювання, що вражає переважно великі артеріальні судини; здебільшого спостерігається у літніх людей. На стінках судин з'являються холестеринові відкладення (бляшки). З часом вони збільшуються, тож просвіт судин звужується. І це створює загрозу для кровотоку: блокування судин атеросклеротичними бляшками або тромбами може призвести до інсульту.
Гіпертонія. Високий кров'яний тиск викликає пошкодження стінок артерій, що теж може спровокувати утворення тромбів. А отже — посилити загрозу гострого порушення кровообігу в мозку.
Хвороби серця. Серцева недостатність, фібриляція передсердь (ФП), ішемічна хвороба серця, дефекти клапанів, миготлива аритмія та інші подібні захворювання викликають утворення тромбів, що можуть розірватися та закупорити судини головного мозку.
Аневризма. Це патологічне утворення у вигляді мішечка на магістральних судинах головного мозку. Маленький кров'яний мішечок може “вибухнути” в будь-яку мить. Тож розрив аневризми може спричинити катастрофічні наслідки.
Цукровий діабет. При діабеті судини зазнають значного ушкодження, збільшуючи ризик крововиливів.
Алкоголь. Періодичне вживання алкоголю, за даними американських учених, збільшує ризик появи інсульту вдвічі. Небезпечне й надмірне одноразове споживання великої кількості міцних напоїв через підвищення артеріального тиску, появу нерегулярного серцебиття та миготливої аритмії.
Куріння максимально негативно впливає на здоров'я серця та судин. Якщо людина викурює пачку цигарок на день, загроза інсульту зростає в 6 разів.
Неправильне харчування. Йдеться про споживання продуктів, які містять велику кількість насичених жирів, солі. Трансжири зменшують просвіт судин, тож провокують появу тромбів, які є одним із факторів загрози інсульту.
Підвищений рівень холестерину в крові може призвести до збільшення кількості тромбоцитів (клітин, які забезпечують згортання крові), що збільшує ризик утворення тромбів.
Фізична бездіяльність та ожиріння. Надмірна вага негативно впливає на здоров'я та є причиною цукрового діабету та атеросклерозу. Ці захворювання, як уже було зазначено, підвищують ймовірність інсульту.
Причини інсульту можуть ускладнюватись тим, що люди похилого віку часто стикаються з іншими медичними проблемами, які збільшують ризик розвитку хвороби. Тож інсульт у пенсіонерів більш ймовірний, ніж у представників молодого покоління.
Наслідки інсульту
- Через порушення кровопостачання мозку інсульт може спричинити тяжкі неврологічні наслідки для людей похилого віку. Незалежно від того, чи живуть вони дома, чи їх домівкою став будинок пристарілих.
- Перелік можливих наслідків інсульту
- Обмеження рухливості, парез, повний або частковий параліч (зокрема параліч або слабкість руки та ноги з одного боку тіла).
- Втрата координації рухів, вестибулярні розлади.
- Порушення чутливості та сприйняття запахів; втрата зору, слуху.
- Дисфагія (утруднення ковтання або проходження їжі чи рідини з ротової порожнини в шлунок).
- Проблеми із роботою ШКТ (виникнення гострих нейротрофічних порушень системи травлення).
- Дисфункція сечового міхура (функціональне нетримання сечі, затримка сечі), проблеми з дефекацією.
- Порушення мовлення та розуміння мови інших людей (мовна недостатність).
- Когнітивні патології: порушення сприйняття, проблеми з обробкою інформації.
- Розлади поведінки (зокрема прояви агресії, необґрунтований страх, депресія, тривога та почуття втрати самостійності тощо).
- Загроза розвитку інших серцево-судинних захворювань, зокрема інфаркту міокарда.
Висновки
Інсульт — серйозна медична проблема. Особливо для людей похилого віку. Найкращий спосіб зменшити ризик хвороби — це профілактика. Важливо знати причини інсульту, уникати факторів ризику та регулярно проходити медичний огляд для виявлення можливих проблем.
Уникнути катастрофічних наслідків інсульту допоможе своєчасне звернення за медичною допомогою. Поверненню до нормального життя після стабілізації стану хворого в умовах стаціонару сприяє комплексна медикаментозна терапія. А також індивідуальна програма реабілітації: фізіотерапія, лікувальна фізкультура, кінезіотерапія, рефлексотерапія, психотерапія та ін.
Тож незалежно від причин інсульту та ступеня тяжкості, якщо людина пережила гостре мозкове порушення, завжди є ймовірність відновлення.