
Як уникнути інсульту
Інсульт — це серйозне захворювання, яке може спричинити летальні наслідки або інвалідність людини. На жаль, багато хто замислюється про причини інсульту та можливість його попередження лише після пережитого, долаючи важкі фізичні, когнітивні та психологічні наслідки.
Спробуємо розібратися, які заходи можна вжити людям старшого віку, щоб зменшити ризик інсульту.
Профілактика інсульту
Щоб запобігти інсульту, потрібно ретельно піклуватися про своє здоров'я, регулярно проходити медичний огляд. Найкраща профілактика хвороби — це здоровий спосіб життя, відмова від куріння, вживання алкоголю, позбавлення інших поганих звичок. Необхідно виключити вплив факторів, які негативно впливають не лише на стан судин, а й організму в цілому.
Тож важливо, щоб у повсякденному житті людина мала адекватний рівень фізичних навантажень, дотримувалася принципів раціонального харчування, слідкувала за вагою, артеріальним тиском, рівнем холестерину та цукру в крові, піклувалася про здоров'я серцево-судинної системи організму.
Дотримання простих правил суттєво зменшує ризик інсульту: це доведено результатами численних досліджень.
Основні правила запобігання розвитку інсульту
Здоровий спосіб життя.
Варто регулярно займатися фізичними вправами, включати в раціон багато овочів та фруктів, уникати стресу, паління та зловживання алкоголем. Також людині будь-якого віку доцільно дотримуватися здорового режиму сну та відпочинку, регулярно гуляти, дихати свіжим повітрям.
Контроль рівня кров'яного тиску.
Одна з найпоширеніших причин інсульту — артеріальна гіпертонія. Підвищений тиск може спровокувати крововилив у мозок, а отже — геморагічний інсульт.
Люди, які страждають на гіпертонію, повинні ретельно відстежувати показники тиску, слідкувати за відчуттями, контролювати стан свого організму. Та, якщо потрібно, вживати заходів для нормалізації артеріального тиску. Коригувати тиск медикаментозним шляхом можна лише на основі рекомендацій медиків. Це може бути сімейний лікар, фахівець приватної клініки або спеціаліст, який обслуговує будинок пристарілих.
Відстеження рівня холестерину.
Надлишок “поганого” холестерину (того, що міститься в ліпопротеїдах низької щільності) перетворюється на смертельного ворога. Він накопичується в атеросклеротичних бляшках, які перекривають просвіт судини та стають причиною виникнення атеротромботичної події. І як результат — ішемічного некрозу.
Щоб уникнути ішемічного інсульту, варто дотримуватися здорового харчування та контролювати рівень холестерину. Важливо виключити з раціону смажене, блюда з трансжирами. Натомість потрібно регулярно вживати продукти з Омега-3 та Омега-6 (вони містяться в багатьох видах риби).
Моніторинг ризику фібриляції передсердь (ФП)
Миготлива аритмія (друга назва ФП) — це небезпечне захворювання. Важливо своєчасно його діагностувати та відповідально лікувати. Причини інсульту в багатьох випадках пов'язані з порушенням серцевого ритму.
Підтримка оптимального рівня цукру в крові.
Розвиток діабету збільшує ризик інсульту, тому важливо слідкувати за рівнем глюкози в крові. Рекомендовано робити це щонайменше раз на три роки. Оскільки люди похилого віку входять до групи ризику, здавати аналізи “на цукор” потрібно щороку.
Уникнення зайвої ваги
- По-перше, надмірна вага часто супроводжується високим кров'яним тиском. Це призводить до пошкодження стінок кровоносних судин, що ускладнює циркуляцію крові.
- По-друге, зайві кілограми збільшують ризик розвитку діабету типу 2, який також є фактором ризику для інсульту.
- По-третє, відбувається збільшення рівня “поганого” холестерину, який спричиняє нагромадження бляшок в артеріях. Через них утворюються тромби, а це загроза блокування кровообігу, тобто підвищення ризику серцевого нападу або інсульту.
Прийнятне фізичне навантаження
Навіть найпростіший ранковий комплекс вправ корисний. Оптимальне фізичне навантаження створює умови для зміцнення організму та покращення витривалості, сприяє нормалізації ваги. Проте варто розуміти, що для літніх людей навантаження має бути регулярним, але помірним. Важливо дотримуватися порад медиків щодо балансу рекомендованої фізичної активності та повноцінного відпочинку.
Регулярний медичний огляд
За статистикою інсульт у пенсіонерів стається частіше, ніж у молодших за них. Проте, незалежно від віку людини, лікарі радять усім регулярно проходити медичний огляд, щоб вчасно виявляти можливі захворювання та запобігати їх розвитку.
Дотримання наведених рекомендацій допоможе уникнути ризику розвитку інсульту та стане запорукою міцного здоров'я в будь-якому віці. Найкращий спосіб попередження інсульту — профілактика!